خیلی خوش آمدید به یکی دیگه از مقالات هایپرترینینگ .
در این پست قصد داریم که شما را با مفهوم UI آشنا کنیم و اساس رابط کاربری مناسب رو با هم بررسی کنیم. برای آشنایی با این مبحث مهم در ادامه همراه ما باشید…طراحی رابط کاربری چیست؟UI مخفف کلمه ی User Interface هست و در ادامه به صورت مفصل باهاش آشنا میشیم؛
طراحی رابط کاربری اولین و مهم ترین پیوند بین شما و کاربرانتون هست. که شامل عناصر اصلی طراحی میشه که اگر درست روی اون ها کار نشه شما با کمبود ترافیک رو به رو خواهید بود.
چه بخواین چه نخواین ، کاربر اولین چیزی که از شما در ذهنش نقش میبنده ، شکل و شمایل وب سایت یا اپلیکیشن شماست و عناصری مثل ترکیبات رنگی یا لوگوی کار شما میتونه به شدت در جذب ترافیک تعیین کننده باشه!
برای مثال کاربران هیچ وقت با یک وب سایت شلوغ و پلوغ و با ترکیبات رنگی نامناسب ارتباط خوبی برقرار نمیکنن و ممکنه که حتی با وجود داشتن محتوای مناسب ، اصلا حاضر نشن که وب سایت شما رو دنبال کنن!
باید تمام بخش های کار رو به قطعات مساوی تقسیم کنید و هرگز نذارید که یک بخش از سایت شلوغ بشه ، همیشه همه چیز باید در جای مناسب خودشون قرار داشته باشن و البته نباید بیش از حد به یک بخش المان اضافه کنید.
آیکون ها ، لیست ها ، جدول ها ، منوها ، دکمه ها ، رنگ ها و … همگی اجزای اصلی در رابط کاربری یک وب سایت محسوب میشن.چرا طراحی رابط کاربری مهم است؟همون طور که پیشتر گفتیم ، طراحی رابط کاربری مناسب میتونه تاثیر بسیار شگفت انگیزی روی جذب مخاطب بذاره و هدف هر وب سایتی هم بی شک جذب ترافیک زیاد هست.
جالبه بدونید که طبق تحقیقات به عمل اومده ، کوچک ترین اجزا در طراحی صفحات میتونن تاثیر زیادی در تصمیم گیری کاربران بذارن و نباید هیچ بخشی رو نادیده بگیرید.
شما باید این طور فرض کنید که طراحی رابط کاربری وب سایتتون حکم معرف شما رو داره! یعنی خیلی از کاربران قبل از اینکه از محتوای سایت شما استفاده کنن و اصلا بخوان بهش اهمیت بدن ، بیشتر به المان های تصویری و چیزی که در نگاه اول میبینن اهمیت میدن ، یعنی طراحی رابط کاربری سایت شما.
بیشتر سایت هایی که از UI مناسبی برخوردارن ، نرخ تبدیل خوبی رو هم به دست آوردن و کاربران زیادی رو تبدیل به مشتری کردن.
مطمئن باشید با سرمایه گذاری بیشتر بر روی طراحی رابط کاربری می تونید به نتایج فوق العاده ای برسید…بخش های تعیین کننده در UI چه چیزهایی هستند؟.سرعت سایت
بیاید که از ابتدای فعالیت یک کاربر بررسی کنیم ، اولین مسئله ی رابط کاربری مناسب زمان بالا اومدن سایت شما هست. اگر چیزی نزدیک به یک و نیم ثانیه باشه قطعا تونسته اولین مرحله ی رابط کاربری مناسب رو با موفقیت طی کنه.
امروزه افراد بی حوصله هستن و مطمئن باشید که اگر تایم لود سایتتون زیاد و کند باشه به راحتی از سایت شما عبور میکنن و اصلا مهم نیست که صفحه ی اول گوگل باشید یا که صفحات بعدی گوگل ، سرعت سایت شما اولین عامل تعیین کننده ی جذب ترافیک شماست!

.نقشه راه مناسب
وقتی یک کاربر وارد سایت شما میشه ، انتظار داره که خیلی سریع بتونه به تمام بخش های سایت شما دسترسی داشته باشه و اصلا دوست نداره که برای پیدا کردن مطلب مورد نظرش زمان زیادی رو صرف کنه.
اگر بتونید استفاده ی درست از منوها و دکمه ها و لیست های کشویی بکنید ، احتمالا کمک شایانی به کاربر بی حوصلتون کردید و اون میتونه به راحتی از بخشی به بخش دیگه منتقل بشه.

.محتوای کافی
 سایت شما نباید به هیچ وجه شلوغ باشه ، شاید محتوای زیادی برای ارائه داشته باشید اما نباید همه ی اون ها رو یک جا به خورد مخاطب بدید!
هر بخش و صفحه از سایت باید از محتوای کافی برخوردار باشه ، محتوا کافی یعنی نه کم باشه و نه زیاد. به اندازه ای باشه که کاربر به هدف خودش برسه.

.رنگ ها
رنگ ها یکی از مهم ترین بخش های کار هستن. همون طور که می دونید هر رنگی به درد یک موضوع خاصی میخوره و باید تحقیق کنید و بفهمید که چه رنگ یا ترکیبات رنگی برای کار شما مناسب هست.
مثلا فرض کنید یک وب سایت داریم که مخصوص یک بانک هست. از اون جایی که کار بانک ها بیشتر حول و محور مسائل مالی هست باید اعتماد سازی در این سایت صورت بگیره ، پس به همین منظور استفاده از رنگ سبز یکی از بهترین انتخاب ها برای این وب سایت خواهد بود ، چون رنگ سبز نماد امنیت و اعتماد هست.
حالا فرض کنید ما یک سایت داریم که میخواد در خصوص مسائل ورزشی و برنامه های غذایی کار کنه ، بهترین رنگ برای این نوع از حوزه های کاری ، رنگ قرمز هست که مخاطب رو به فعالیت و جنب و جوش ترغیب میکنه…

.ویژگی های منحصر به فرد
امروزه سایت های زیادی در حوزه های مختلف فعال هستن. پس شاید بهتر باشه به جای دنبال کردن تجربیات اون ها  و تقلید ، دنبال ایجاد یک ویژگی منحصر به فرد در سایتتون باشید ، این ویژگی انحصاری میتونه یک لوگوی خاص باشه ، میتونه اشکال عجیب و غریب باشه و یا میتونه آیکون های انحصاری شما برای هر موضوع باشه که به شکلی اون موضوع رو شرح میدن.


در کل باید بدونید که ارزش طراحی رابط کاربری بسیار زیاده و خیلی بیشتر از اون چیزی هست که فکرش رو میکنید. شاید تا الان تمام تمرکزتون به محتوای سایتتون بوده ، اما باید بدونید که UI سایت و البته باقی بخش ها هم کمتر از محتوا نیستن و هر کدوم به نحوی تاثیر خودشون رو میذارن.
امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه.
وقت بخیر…

, , , ,